- Hoşgeldiniz

Marmaris’in Şair Son Sandalet Ustası

Marmaris’in Şair Son Sandalet Ustası sitemize 10 Nisan 2014 tarihinde eklenmiş ve 2.318 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

 Marmaris’in Şair Son Sandalet Ustası

Fevzi Olca : Marmaris’imi Geri Verin!

 marmaris

“Marmaris’te yaşarız, kıymetini bilmeyiz

Millet Amerika’dan gelir, biz denize bile girmeyiz

Bene bakın, bene bakın, geçmiş uzak ölüm yakın

Marmaris’e sahip çıkın, böyle bir yer bulamayız”

 

Marmaris’te 20 yıl öncesine kadar sayıları 40’ı bulan sandalet ustalarının sonuncusu olan Fevzi Olca, halen baba mesleğine devam ediyor.

sandalet-ustasi

Marmaris’in Tepe Mahallesi’ndeki Kapalı Çarşısı’nın içinde kalan evindeki atölyesinde, sandalet üreten,  55 yaşındaki Fevzi Olca, teknolojiye direnerek geleneksel yöntemlerle yaptığı sandaletlerden hem geçimini sağlıyor hem de sandalet mesleğinin son bulmaması için 25 senedir  mücadele veriyor.

marmaris-sandalet-ustasi

Sandaletlerinin tamamen deriden yapıldığını, yazın ayağı terletmediğini  ve ayakkabılarda çeşitli işlemeler kullandığını belirten Olca, ürettiği sandaletlerin en önemli özelliğinin giyileceği ayağa göre yapılması olduğunu ifade ederek, Sandaletlerde dana ve kuzu derisi kullandığını ve kaliteli bir sandalet yapmanın bir gününü aldığına dikkat çekerek, İşinin çok zahmetli ve karlı bir meslek olmamasına sırf rağmen bu kültürü yaşatmak amacıyla  devam ettiğini belirtti.

sandalet-ustasi-ve-mutlu-fevzi-olca

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çok sayıda sandalet meraklısı müşterisinin bulunduğunu belirten Fevzi Olca, Bülent Ersoy, Ebru Gündeş, Ferdi Tayfur, Süreyya Ayhan, Lale Manço, Alev Gündoğdu gibi ünlü isimlerinde müşterileri arasında bulunduğunu belirtti.

fevzi-olca-balikta

Marmaris’te yaşadığı için kendisini çok şanslı gören son sandalet ustası Fevzi Olcay, balık tutkunu ve bir deniz, güneş ve  Marmaris aşığı. Marmaris’teki betonlaşmadanda  çok rahatsız olduğunu ve eski Marmarisi çok özlediğini  belirten sandalet ustası,  ayrıca Marmaris’te tanınmış bir şair ve sohbet masalarının paylaşılamayan ünlü  bir ismi.

raki-balik-muhabbet

Geçtiğimiz yıl, Marmaris belediyesi hem sandalet kültürünün yaşatılması hemde Marmaris’in tanıtımına katkı sağlamak amacıyla İlçenin merkezi noktalarına Olca’nın yaptığı sandaletlerle ilgili bilgilerin yer aldığı pankartlar asti.

Ayrıca Marmaris Belediyesi “ son sandalet ustası” Fevzi Olca’nın yaptığı sandaletleri yurtiçi ve yurtdışı turizm fuarlarında tanıtma kararı aldı.

Marmaris’im

Belbaşından ilk  görüşte, sanar kendini insan düşte

Gördüğünüz gerçek işte, eşşiz Marmaris’im.

Allah vermiş bir güzellik, her  yerinde var özellik

Başka yerle yok benzerlik, eşşiz Marmaris’im.

Deniziyle, doğasıyla, çamlardaki arısıyla

Günlükteki sığlasıyla, eşşiz Marmaris’im.

Delisi var, ayyaşı var, Alimi var, Berduşu var

İşte size gerçek bir yar, eşşiz Marmaris’im.

Adalarda bülbül öter, koylarında tekne yatar

Can üstüne can katar, eşşiz Marmaris’im.

Burda doğmak benim şansım, her yerinde vardır izim

Dünya’daki en güzel isim,  Marmaris’im, eşşiz Marmaris’im.

Şair Fevzi Olca 2009

 

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz